Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vandr YDYKSEB 2008

12. 8. 2008

VANDR YDYKSEB 2008


srpen 2008

Konečně jsme se rozhoupali,dospěli nám kobylky a vyrazili jsme na týdenní vandr. Plánovali jsme ho společně s Pavlou,Ivčou a Eliškou z našeho spolku Rady starších,které se rozhodli taky zúčastnit.
Obrazek


Vandru se účastnili koníci -

Leonek-huculo-welš?
Míša-klusák
Honzík-klusák
Vanesa-appaloosa
Wiči-QH
-----------------------------------------------------------------------------------------

NEDĚLE

Sraz byl v neděli v kempu Patriot v Držkové,kde jsme měli zamluvené chatičky a kde nám nechal vedoucí kempu ubytovat koníky v ohradníku za chatičkami.První jsme dorazili my s koníkami,další Eliška ,Obrazekkterá jela rovnou ze svatební hostiny a poslední dojela Ivča s Pavlou kteří avií dovezli koňské osazenstvo z čech.Ivča s Jurou museli ještě absolvovat jednu cestu ,aby k nám domů odložili avijku..Po příjezdu byla Ivča tak vyšťávená,že ač byla restaurace kempu kvůli svatbě zavřená,tak vyrazila na pivko pěšo do Držkové a my jsme se přidali..po návratu sjme zalehli a těšili se na zítřek..
PONDĚLÍ


DRŽKOVÁ-CHRÁMEČNÉ
Brzo ráno jsme se vybatolili z chatek,nakrmili koníky,potom sebe-k snídani byl meloun,který se nám nepodařilo ani v pěti lidech sníst.Eliška byla vrchní vařička kafe na svém speciálním vařiči z války:-)
Potom jsme začali balit hašlerky-jak pojmenovala Eliška spacák a oblečení zabalené v modré plachtě ..A všechno ostatní harampádí jsme se snažili narovnat a zavázat k sedlům..Když už to vypadalo že všchno jakž takž drží,tak jsme se vydali na cestu..Přes ves byl hrozný provoz,takže jsme by
Obrazekli rádi když jsme vyšli na první kopeček a přežili jsme to...S prvník kopečkem se nám mírně sesypala bagáž ze sedel,takže jsme jí museli znovu trochu poopravit:-)Ale potom už jsme se napojili na cestičku po vrchách a jelo se moc pěkně..Cestičky moc fajn,pískové,travnaté a žádné sešupy nahoru dolů..
Protože jsme měli dost dlouhou cestou před sebou,tak jsme nikde moc neodpočívali,jenom na jednou místě jsme nechali koníky napást.
Cestou zlobila Vanesa kterou žrali ovádi a štvali ostatní koně-to ještě nevěděla co jí v následujících dnech čeká...jinak by si šetřila energii.
Cesta vedla po turistických značkách,takže by člověk řekl že ani nejde zabloudit,ale přesto se nám to povedlo,ale jen mírně..Takže do Vizovic jsme museli po silnici a ne po pěšině.Ale to zase tak nevadilo.Dokonce když js
me vjeli za ceduli Vizovice tak nám spustili do rozhlasu hudbu na přivítanou:-))Na náměstí Jura udělal menší nákup a pokračovali jsme dál na Lhotsko a pořád dál do kopců na ranč Končiny ,kde jsme měli domluvené nocování u fajn lidiček Dušana a Marcelky.Chovají krásné appaloosky a jejich rančík je opravdu na kouzelném místě-a nevede k němu ani cesta.Naštěstí jsme ho napoprvé našli a byli jsmeObrazek rádi,protože po dlouhé cestě jsme byli už unavení.Postarali jsme se o koníky a potom jsme ještě s domácími poseděli u ohýnku.Někteří povídali,někteří byli hned kaput:-))
Večer jsme spali pod širákem a Ivča s Pavlou si hráli na indiány a ustlali si v týpí.Počasí nám přálo a bylo krásně a teplo celou noc.
Fotky ZDE


ÚTERÝ

CHRÁMEČNÉ-PULČÍN

V uterý nás uvítalo ideální počasí na vandr-zataženo,ale teplo a bez deště.Posnídali jsme zozpečené rohlíky na zbytku ohýnku a kafíčko a potom jsme nabalili a vyrazili na cesty..
Dušan s Marcelkou nám ukázali kudy se nad rančem napojit na stezku která vedla na turistickou trasu po které jsme pak měli jet až skoro do cíle..
ObrazekOpět moc krásná hřebenovka,krásné výhledy a povrch cest moc pěkný..K polednímu jsme ale z hřebenovky sešli a začali jsme scházet do údolí Lidečka a cesta se začala hodně zhoršovat a bylo na ní fůra splavených kamenů a kde nebyli tak byla cesta vysypaná struskou a ostrými kamínky..To začalo dělat problém hlavně koníkům-hlavně Honzíkovi.Sešli jsme do Lidečka a přeběhli jsme honem fregventovanou silnici a pokračovali dál nahoru do kopců k Pulčínu..opět náročný terén s kamínky...
V Pulčíně jsme měli dohodnuté ubytování v western hospodě u Wiliho.Bylo to tam fajn pro koníky-mezi stromy za hospodou jsme jim ohradili pastvu.
Bohužel klusáčci Honzík s Míšou byli hodně unavení.Měli otlačené kopýtka,otlaky od podbřišníku a nechtěli ani jíst,takže Ivča usoudila že je nemá cenu v těhto terénech trápit,protože na ně nejsou zvyklí-jsou z rovin...Dohodli jsme se že tedy cestu přeruší a tím pádem i Eliška s Leonkem,která by se potom neměla jak dostat domů..
My se rozhodli v cestě dál pokračovat-holky vypadali v pohodě a nás ještě taky nohy boleli jen málo:-)
ObrazekPo odstrojení koníků jsme honem zasedli k pití a jídlu a pořádně se nadlábli. Ivča s Jurou nás na večer zase opustili-jeli pro avii,se kterou holky měli ráno jet domů..
Večer jsme s holkama povídali do tmy u koníků venku a já se potom přesunula do noclehárny,kterou nám dal k dispozici Wilík.Bylo tam celkem asi 60 vojenských postelí,takže jsme se tam vešli:-))A i Aronek měl své vlastní kanapíčko:-)
Fotky ZDE


STŘEDA

PULČÍN -VELKÉ KARLOVICE
Ráno jsme se brzo zbudili a začalo balení...Holky domů a my s jurou na další cestu..
Ještě jsme společně posnídali..počasí opět krásné-až moc-obloha byla uplně vymetená a čekal nás parný den..I dnešní trasy měla být náročná...
ObrazekPo snídani jsme se rozkoučili a vydali se na cestu..Hned ze začátku začala bídně jak pro holky tak pro nás...My jsme ztratlili cestou mapy ze sedlové brašny,takže jsme museli jet po paměti a podle rozcestníků a holky na tom byli ještě hůř...
Dojeli do Vizovic a obě zadní pneumatiky na avijce byli na paděru..Takže holky čekal parný den ve Vizovicích..Naštěstí pomohl náš servis man Míťa,který ochotně přijel,nasadil nová kola a ještě dopravodil holky i s Maťou až domů..
My tedy jeli dál...cestičky byli zprvu luxusní-pískové,v krásných lesích...Hodně jsme klusali a kousek si i zacválali...Ale potom jsme se začali přibližovat na slovenskou hranici a všude přibývalo hor a cedulek"pozor medvědi"..ces
Obrazekta na Papajské sedlo byla opravdu pro silnější povahy...prodírali jsme se po uzoučkých cestičkách po vrchu hor,zarostlích maliním,které vonělo zrajícími malinami a občas zavanula i nějaká zdechlina..nebylo vidět doprava,ani do leva-všude maliní..Kdyby tam člověk narazil na méďu,tak by asi ani neutekl,protože na cestách byli velké kameny a terény tak prudce nahoru a dolů,že jsme šli vedle koně a byli rádi že stojíme na nohách..
Taky jsme tam vyplašili jednoho dřevorubce,ktrý byl v těch horách snad jediný živáček..Obcházeli jsme křovím jeden spadlý kmen přes cestu -křupalo to,koně funěli-ten chudák se díval s vytřeštěnýma očima co z křoví vyleze ...když viděl koňskou hlavu,tak mu myslím spadl kámen ze srdce:-))takže se dodatečně omlouváme:-))
Taky jsme poznali proč se hora Krkostěna jmenuje právě tak zvláštěně...Je to opravdu krkolomná stěna kde necháte plíce a lezete málem po čtyřech,aby jste následně mohli zase z vrcholku po čtyřech lést dolů..
Po krásných pustinách se jako mávnutím kouzelného proutku před vámi objeví "václavák" Kohutka..-sjezdovky,restauračky a stánky-dá se tam totiž vyjet autem,takže všichni turisti co nechtějí po svých se dostanou na hory:-))Odtamtud jsme prchali rychle..
ObrazekDál jsme bohužel pocítili absenci mapy a zabočili jsme o jednu trasu dřív a tím jsme hroznou kamenitou cestou došli do vesničky mezi Karolínkou a Karlovicemi..Domorodci nás poslali ať přejdem kopeček nad jejich domem a že budem v Karlovicích...kopeček byl pro ně obrovský krpál,ale vyšli sjme kupodivu na cestě kterou jsme si nahoře spletli...Bohužel nás pak čekalo ještě cca 4,5km po silnici,aby jsme došli do kempu v Karlovicích..Byli jsme už k.o.ale došli jsme v pořádku..Koníky nám ubytovali ve statku u Kříža a my jsme se ubytovali v moc pěkném kempu přes cestu.Koníky jsme měli vlastně v kruhovce přes potok za chatkou...Využili jsme luxusu a dali si sprchu a pak se nadlábli v bufíku v kempu a při černobílé telce v chatce jsme byli brzo mrtví..
Fotky ZDE


ČTVRTEK

VELKÉ KARLOVICE-HORNÍ BEČVA
Tento den nás čekala kratčí trasa,takže jsme nespěchali,došli si pro snídani do vsi a pomalu a v klidu se zablili a vyzazili až k polednímu..ObrazekPočasí opět krásné-obloha bez mráčku..
Začátek vedl po silnici po vesnici a dále jsme se napojili na značku co vedla už do kopců a zase hodně prudkých..takže zase škrábání,ale opět krásné výhledy nahoře:-)
Přes pohoří jsme se přesunuli na Horní Bečvu kde se o nás vzorně starali manželé Solanští. Koníci dostali protekční jetelinovou pastvu jen pro sebe a my oběd a večeři jak od maminky:-))
Jinak Solanští chovají moc pěkné koníky a hafany-bernské salašnické.ObrazekBydlí v nádherném místě s výhledem na okolní hory..
Večer jsme společně poseděli a popovídali při vínku a antibiotikách:-))
Fotky ZDE

PÁTEK

Ráno nás ve spacáku přivítal malý Fido,který si přišel hrát s Aronkem.Posnídali jsme a vydali jsme se busem domů-..Koníky jsme nechali do neděle na Bečvě odpočnout,i když to asi moc nepotřebovali,protože ráno si dávali soukromé dostihy v ohradě..

SOBOTA

Protože jsme nebyli na cestách na koních,tak si počasí dovolilo spusti liják a opravdu pořádný..Lilo až do odpoledne..
Hned ráno jsme se vydali do Držkové,ale už ne do kempu,ale pro Aju,kterou jsme nechali na prázdninách u její původní rodiny u Procházků.ObrazekMyslím že si po nás moc nestýskala,protože měla společnost ještě své ségry,takže se nenudila..
Potom jsme se stavili ještě na Bubla ranči kde se i v tom nečase konali westernové závody-teda spíš show.Kolbiště bylo jako bažina,ale jezdcům to až zas tak nevadilo a zase jsme se nasmáli super komentářům..


NEDĚLE

HORNÍ BEČVA-METYLOVICE
Časně ráno jsme doběhli na autobus do Palkovic a odtamtud jsme se přesunuli na Bečvu a pěšky k Solanským, kde už na nás čekali holky.
ObrazekPosnídali jsme a osedlali a fičeli na cestu..
Došli jsme na Martiňák a potom jsme pokračovali po dlouhé táhlé trase po vršku hory..A po dlouhé době jsme se ocitli na vrcholu hory-Čertův mlýn 1205m.n.m
A začali jsme slézat nejprve na sedlo-Kněhyně-a pak jsme chtěli pokračovat po vrstevnici po boční straně Kněhyně..Ale to nás brzo přešlo...cestička se pořád zužovala,dolů prudký sráz až dolů a nahoru prudká stěna hory..Podmáčená hlína se sunula a utrhávala koníkům pod kopyty a za chvíli nebylo ani místo aby se tam kůň otočil..Naštěstí se jedno místečko našlo-a mohli jsme se tam otočit a začít se vracet..Ale byli to pravdu nervy a s koňmi to bylo hodně nebezpečné..
ObrazekTakže z Kněhyně ze sedla jsme to riskli a sešli na svážnici a po ní jsme se dali dolů..Cesta byla nekonečná,s hrozným povrchem ale s krásnými výhledy -na Smrk a Smrček...Za celou dobu jsme nepotkali na cestě ani nohu..Štěstí se na nás usmálo a vyšli jsme na kraji Čeladné..
Dále jsme až do Frýdlantu pokračovali podél řeky a z Frýdlantu už jsme se přesunuli domů..Byla to docela štreka,takže nohy naše i koní dostali zabrat..Hlavně Vaneska,která šla celý vandr bez zadních podkov už byla na kamínky citlivá a nechtělo se jí po nich.Příště do hor jedina okuté na všechny čtyři.
Jinak obě kobči to zvládli fyzicky moc dobře-měli vždy i po dojití do cíle dost energie a nevypadali nijak zničeně..
Fotky ZDE


Celkově myslím že se vandřík vydařil,škoda holek že ho nemohli dojet s náma,ale němělo by smysl koníky trápit..
Počasí nám vyšlo na 100%,hory byli krásné,ale na ježdění koňmo to moc není,mnohem lépe se jezdilo na Vizovických kopcích.Ale zase ty medvědi tam nejsou:-))
Do hor příště každopádně nakovat na všechny čtyři..je to na nic dívat se na koně,který má ještě energie fůru a přitompackuje na ostrých kamínkách na cestě..
Obrazek